Parduotuve Planuok Pati

Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles...

Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles... pav.#3541 Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles... pav.#3542 Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles... pav.#3543 Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles... pav.#3545 Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles... pav.#3546 Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles... pav.#3547 Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles... pav.#3548 Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles... pav.#3549 Jos pirštai prakalbina lietuvišką arfą - kankles... pav.#3551

Šiandien kalbiname profesionalią kanklininkę, muzikos apsuptyje gyvenačią nuo pat atsiradimo mamos pilvelyje Smile. Susipažinkite su Ingrida Spalinskaite, o kol skaitysite būtinai įsijunkite pasiklausyti jos pirštų švelniai užgaunamų stygų melodijos...

Kaip į Jūsų gyvenimą pasibeldė kanklės ir apskritai muzika?

Muzika mane lydėjo nuo tada, kai dar buvau mamos pilvelyje. Gimiau ir augau muzikantų profesionalų šeimoje. Tėtis grojo aukštąja birbyne, mama - koncertinėmis kanklėmis. Nuo pat pradžių labai patiko kanklių meditatyvus garsas, žavėjausi savo tėveliais ir jų muzikavimu. Manau, tai buvo pagrindiniai veiksniai, dėl ko ir pasirinkau šį instrumentą.

Man, kaip ko gero ir daugeliui lietuvių, kanklės atrodo labai lietuviškas, tradiciškas muzikinis instrumentas. Ar taip ir yra, o gal mes savinamės kitos šalies "išradimą"?

Kanklės ir yra labai lietuviškas, išskirtinis savo švelniu skambesiu, mūsų tautos instrumentas, kuris turi panašumų su kitų tautų daugiastygiais instrumentais, kaip latvių kuokle, estų kanele, suomių kantelėmis, rusų guslėmis...Manau, šis daugiastygio autentinio instrumento tobulinimas vyko labai natūraliai visose tautose panašiu metu. Dėl to labai sunku būtų įrodyti, kas ir kokį "išradimą" savinosi...

Anksčiau nusistovėjusi pasenusi nuomonė apie kanklių primityvumą bei ribotą (tik autentinės) muzikos atlikimą šiandien smarkiai pakito. Šiandien ne tik šventėse, bet ir koncertų salėse vis dažniau galime išgirsti šiuolaikiškai atliekamas įvairiausias kompozicijas, skirtingų žanrų ir stiliaus kūrinius bei spalvingą koncertinių kanklių tembrą persipynusį su žėrinčia puikių profesionalių atlikėjų technika.

Ar dažnai kanklių muzika pasirenkama šventėms? Kokios tai šventės? Kokie jų momentai?

Šiandien kanklės tampa labai unikaliu, originaliu, netikėtu ir nepabodusiu tokių švenčių, kaip krikštynos bei vestuvės, akcentu. Neretai tenka groti jungtuvėse, kuriose tuokiasi skirtingų tautybių jaunieji. Dažnai mūsų gražiąsias lietuvaites veda užsienio vyrai. Tokiose jungtuvėse kanklės įgyja dar ryškesnę simboliką.

Kanklių išvaizda ir skambesys primena arfą, o arfa - tai angelų instrumentas. Dėl to ir krikštynų šventėje bažnyčioje kanklių garsai tampa lyg nežemiški, pakylėti...

Dažnai tenka groti popietėse ar vakarėliuose, skirtuose tarptautiniams renginiams. Užsienio klausytojui šis retas instrumentas visad būna neatrastas ir labai įdomus. Man džiugu, kad šiandien ir lietuviai labai dažnai maloniai stebisi ir džiaugiasi išgirdę kankles įvairiame amplua, taip naujai atrasdami ir įsimylėdami šį savo tautos instrumentą.

Žavingos merginos su elegantiškais muzikiniais instrumentais ko gero gerbėjų dėmesio nestokojat Smile. Ar yra tekę išsisukti iš keblių situacijų švenčių metu?

Dėmesys dažniau būna retam instrumentui, nei pačioms kanklininkėms Smile. Ne dažnas lietuvis gali pasigirti gerai susipažinęs su koncertinių kanklių skambesiu ir jų išvaizda. Keblu būna grojimo metu smalsuoliams atsakinėti į gausybę jiems iškylančių klausimų Smile.

Pasigirkite mums Smile. Kur yra tekę koncertuoti, į kokius pasaulio kampelius nukeliauti? Gal papasakosite apie jums įspūdingiausią renginį, kur teko atlikti kūrinius kanklėmis?

Dar vaikystėje, grodama šokių ir dainų ansambliuose, kartu su tėveliais apvažiavau didžiąją dalį Europos. Studijų metais, subūrę įvairius kolektyvus, su kolegomis koncertavome Pabaltijyje, Skandinavijos šalyse, Lenkijoje, Rusijoje, Ispanijoje. Teko koncertuoti ir Indijoje. Tai tikriausiai tolimiausia šalis, kurią dėka kanklių turėjau galimybę pamatyti...

Vienas iš smagių prisiminimų, kuris šią minutę išplaukia iš atminties, tai mūsų ansamblio BASOM pasirodymas su Samu ir grupe BIX. Kartu atlikome vieną iš jų dainų. Tai buvo tikrai netikėta ir smagu.

Taip pat visad džiaugiamės turėdamos galimybę kanklėmis solo pagroti drauge su simfoniniu orkestru. Tai būna puikus pavyzdys, kaip gražiai mūsų jaunos kanklės dera kartu su klasikiniais, šimtmečius skaičiuojančiais bei gilias muzikavimo tradicijas turinčiais instrumentais.

Stengiuosi, kad kiekvienas pasirodymas būtų savaip įspūdingas. Kartu su džiazo saksofoniste bei dainininke ieškome naujų priemonių, kad galėtume dar labiau nustebinti išrankią Lietuvos publiką naujais ieškojimais ir spalvomis, kuriomis dar gali suspindėti kanklės.

Pabaigai tradicinis mūsų klausimas - palinkejimas mūsų skaitytojoms.

Nesiliaukit džiaugtis kiekviena diena! Tegul būna jos, kaip puikiai suplanuotos šventės!

 

Būk pirma pakomentavusi

 

Nuotraukų peržiūra

<  
  >