Parduotuve Planuok Pati

Kaip pasiruošti vestuvėms jaunųjų tėvams: tradicijos, simbolika ir praktiški patarimai

Kaip pasiruošti vestuvėms jaunųjų tėvams: tradicijos, simbolika ir praktiški patarimai

Vestuvės – viena reikšmingiausių švenčių šeimos gyvenime, o tėvams ši diena taip pat kupina jaudulio ir atsakomybės. Vestuvių srityje dirbu jau virš 10 metų, stebiu besikeičiančias tradicijas ir, žinoma, nemažai bendrauju su tėveliais, tad puikiai žinau, kokie klausimai jiems kyla, apie ką net nepagalvoja bei kas neramina labiausiai. Mieli tėveliai, šie patarimai paruošti jums, kad ramiai ir užtikrintai lauktumėte gražiausios jūsų vaikų šventės.

Rekomenduojame Jūsų šventei:

1. Jaunųjų išlydėjimas iš namų: ką reikia žinoti tėvams?

Jei jūsų vaikai nori išlaikyti gražią tradiciją ir būti išlydėti iš tėvelių namų, pasiruoškite tam iš anksto. Turėkite nedidelių vaišių, šampano. Galite simboliškai turėti paruoštą kepalėlį duonos, galbūt net naminės, jūsų pačių iškeptos. Jei kepti nesiryšite, yra nuostabių kepinių su raštais ant duonos plutelės, tokia duona yra tikras meno kūrinys. 

Jei esate nuotakos mama, o liudininkės vaidmuo "tik parašus padėti", galite jūs pati suorganizuoti ypatingą dukros išlydėjimą, kai esančios artimiausios moterys padedate jaunajai apsirengti. Viena padėkite įsisegti auskarus, kita užsekite pakabutį, gal dar kažką simboliškai pagelbėkite, bet svarbiausia, atliekant šį ritualinį nuotakos puošimą nuoširdžiai patarkite apie santuoką, savais žodžiais palinkėkite laimingo vedybinio gyvenimo. Tegul tai būna jaukus moteriškas pasibuvimas prieš šventės šurmulį.

Dar viena graži tradicija išlydint jaunuosius - tėvelių palaiminimas. Tam ypatingų žodžių tėveliams ruoštis nereikia. Vaikai turėtų tiesiog palenkti prieš jus galvas, o jūs darydami kryžiaus ženklą sakykite "Laiminu tave. Vardan Dievo Tėvo, ir Sūnaus ir Šventosios Dvasios. Amen." . Jei norėsite, galite pažiūrėti šiuos žodžius laiminant dukrą. Kaip pristatyti tėvelių palaiminimą liudininkams, žodžių pavyzdį rasite čia.

2. Palaiminimas: sakyti ar ne, ypač jei nėra išlydėjimo iš tėvų namų?

Kadangi vis dažniau jaunieji gyvena kartu dar prieš santuoką, neretai jau turi ir savų vaikučių, paprotys išlydėti jaunuosius iš tėvų namų nyksta. Vistik jei jums tėvų palaiminimas atrodo svarbus ir matote šiame simboliniame veiksme didelę prasmę, galite jį įterpti ir šiuolaikinėse moderniose vestuvėse, tik būtinai pasitarkite su jaunaisiais, kad neišbalansuotumėte šventės dienos plano. Paaiškinkite jauniesiems, kodėl jums palaiminimas yra svarbus, patikinkite, kad jis trunka visai neilgai, paprastai iki 5 minučių. Neišbraukite šio, tokio gražaus momento, juk iš tiesų tai ypatinga akimirka, į kurią sudėta begalinė tėvų meilė, paties geriausio linkėjimas ir stipriausia apsauga, kad vaikams viskas būtų gerai. Galbūt šiandien jūsų vaikai dar nesupranta tikrosios palaiminimo prasmės ir iš tiesų ją įvertins, kai turės didesnę gyvenimo patirtį, bet jūsų galioje ir atsakomybėje yra šio nuostabaus prisiminimo sukūrimas.

Jei jūsų jaunieji tuokiasi bažnyčioje, juos palaiminti galite prieš santuoką, prieš įeinant jauniesiems į bažnyčią. Tegu vaikai nulenkia galvas prieš jus, o jūs galite palaiminti juos kartu.

Pavyzdžiui:

„Palaiminu jus, vaikai, jūsų bendram gyvenimui. Linkiu meilės, kantrybės ir pagarbos vienas kitam.“

3. Jaunųjų pasitikimas su duona, druska ir vandeniu: ar jis dar būna šiuolaikinėse vestuvėse?

Nors daugelis vestuvių papročių keitėsi ir modernėjo, bet ši graži lietuviška tradicija bent jau kol kas neužleidžia savo vietos vakarietiškoms madoms, kai vestuvių šventė vis labiau panašėja į vakarėlį. Tad jei jūs svarstote, ar pasitikti jaunuosius, nuoširdžiai rekomenduoju pasiruošti šiam gražiam vestuvių momentui, kuris turi ypatingą prasmę. Jūsų vaikai sugrįžta įsipareigoję vienas kitam, sukūrę šeimą, tad jūs, tėveliai, juos sutinkate naujame gyvenimo etape. Iš savo patirties žinote, kad šis kelias nėra lengvas, tad simboliniu sutikimu primenate, jog nors dabar jūsų vaikai turės remtis vienas į kitą, jūsų širdys visada liks jiems atviros.

Jums paruošėme keletą  tėvų žodžių pasitinkant su duona, druska ir vandeniu. Pasiruoškite juos užrašytus ant popieriaus lapo ir perskaitykite sutinkant jaunuosius. Galite susitarti ir abi mamos skaityti po dalį žodžių (tėčiai į tokius skaitymus įsitraukia labai retai Wink). Į mane besikreipiantiems tėveliams rekomenduoju kartu jauniesiems įteikti simbolinę dovaną - pasitikti juos su mediniu padėklu, ant kurio būtų išgraviruoti tėvelių sakomi žodžiai. Toks padėklas tiks prie kiekvieno interjero, atrinkome itin kokybišką, ilgai išliekantį kaip naują (drąsiai tą rašau, nes pati kasdien naudoju šį padėklą riešutams ir kitiems sveikiems užkandžiams laikyti). 

Dar keletas praktinių patarimų: sutinkant jaunuosius naudokite tas pačias taures, kurios bus padėtos prie jaunųjų sėdėjimo vietos. Paprastai po sutikimo yra laisvas laikas nusinešti daiktams, pasitvarkyti makiažui ir pan., per kurį taures spėsite sugrąžinti ant stalo. Duonai patiekti galite panaudoti formeles meduoliams gaminti (širdelės formelę) su ja iš duonos riekės išspaudžiant širdeles.

4. Šeimos židinio įteikimas: ką žinoti tėvams

Svarbiausias dalykas, kurį noriu akcentuoti kalbant apie šeimos židinius - užsakykite jį kuo anksčiau. Puikus metas išsirinkti ir užsakinėti šeimos židinius vasaros šventėms - sausio ar vasario mėnuo. Dažnai artėjant vasarai šeimos židinių gaminimo terminai išsitęsia iki 2 ar 3 mėnesių, tad neatidėliokite šio pirkinio, kad paskui netektų rinktis iš to, kas liko. Rinktis šeimos židinį patariu atsakingai, pasitariant su jaunaisiais. Tegul jis bus ne tik vestuvių šventės akcentas, bet ir namų puošmena. Tegu jaunieji kuria savo šeimos tradicijas ir šį židinį uždega per Kūčių vakarienę ar kitas gražias jų naujos šeimos šventes. Apie šeimos židinio tradiciją ir tinkamo židinio pasirinkimą daugiau galite paskaityti čia.

Jei kaip tik dairotės savo svajonių šeimos židinio, pasižiūrėkite šiame skyrelyje šeimos židiniai. Na o kokius žodžius tėveliai gali pasakyti, pavyzdžius skaitykite šiame straipsnyje: tėvų žodžiai įteikiant šeimos židinį. Beja, tėvai neturi mokėti žodžių mintinai – pravartu juos atsispausdinti ar turėti užrašytus, ši akimirka ypač jaudinanti, tad ir jums bus drąsiau, ir jei kažką pamiršite, turėsite kur pažiūrėti. Kai spausdinsite žodžius, pasirinkite didesnį, aiškų ir ryškų šriftą, kad lengvai perskaitytumėte ir be akinių ar prie prastesnio apšvietimo.

Kaip vyksta šeimos židinio įteikimas? Paprastai vedantysis yra tam numatęs tam tikrą scenarijaus momentą, tai gali būti tiek po karštų patiekalų pavalgymo, tiek vidurnaktį. Pasitarkite su jaunaisiais ar vedančiuoju, kada bus uždegamas šeimos židinys. Jums reikia turėti šeimos židinį, žvakę jam ir porą paprastų ilgų žvakių, nuo kurių uždegsite jaunųjų šeimos židinį. Turėkite ilgas žvakes uždegimui (kiekvienai šeimai po vieną), kad jas palenkus lengvai įžiebtumėte šeimos židinio ugnį ir nenusidegintumėte pirštų. Degti tiesiai šeimos židinyje su degtukais nerekomenduoju, nes galite susižaloti. Kitas variantas, šeimos židinį uždegti kitoje patalpoje nei vyksta vestuvės ir kai vedantysis pristatys, kad jau perduodamas šeimos židinys, jį įnešti jau degantį.

Tik jau perdavus šeimos židinį jauniesiems pasakykite žodžius nuo tėvelių. Atminkite, kad tuo metu bus gan tamsu, tad žodžius reiktų mokėti gan gerai atmintinai bei dėl visa ko turėti lapelį su ryškiai užrašytu tekstu. Galite namuose net parepetuoti, ar galėsite įskaityti tekstą prie žvakės šviesos tamsiame kambaryje.

Kartais tėveliai klausia, kaip daryti su šeimos židiniu, jei mūsų pačių šeimos iširusios, išsiskyrę, tai kokią šeimos ugnį perduosim, jei patys jos neišsaugojom. Tokiu atveju patariu šiek tiek adaptuoti šią tradiciją. Siųskite žvakę, nuo kurios uždegsite jaunųjų šeimos židinį, per visus svečius. Tegul kiekvienas, laikydamas degančią žvakelę, pasako palinkėjimą naujai šeimai. Na o tada naujos šeimos ugnį įžiebkite į ją sudėdami visus šiuos gražius susakytus žodžius.

Jei jūsų jaunieji tuokiasi bažnyčioje, galite žvakes šeimos židiniui atsinešti į ceremoniją. Perspėkite kunigą, paprastai yra galimybė sutuokus jaunuosius dar ir palaiminti žvakes.

5. Sveikinimai ir tostai: ką ruoštis tėveliams?

Ko gero viena iš dažniausių dovanų vaikams nuo tėvelių yra piniginė dovana ir tėveliai dažnai klausia, kaip gražiai ją įpakuoti. Mes paruošėme keletą variantų, kad ir pati dovanėlė būtų naudinga. Pavyzdžiui, dėžutę su spynele - ją jaunieji galės panaudoti pinigams ar kitoms svarbioms smulkmenoms laikyti. Simbolinę vertę turintis pinigų įteikimo variantas - paveikslas, kuriame įamžinta svarbiausia metų, kada jaunieji tuokiasi, informacija, kalendoriaus lapelis, žemėlapiai su abiejų jaunųjų gimimo vietomis. Paveikslo viduryje esančią kortelę jaunieji pakeis savo vestuvine nuotrauka ir turės jų vestuvinę Laiko kapsulę, kai ne tik patys galės po keleto metų prisiminti, koks gi buvo pasaulis ir Lietuva jų vestuvių dieną, bet ir parodyti savo paūgėjusiems vaikams. Atskiro paminėjimo verta dėžutė su užduotimis jauniesiems pirmais santuokos metais. Joje dvylika kortelių - kiekvienam mėnesiui po vieną. Nutrynus atitinkamo mėnesio kortelės širdelę, po ja jaunieji ras užduotį, kurią reikia atlikti. Pavyzdžiui, suruošti vienas kitam romantišką vakarienę. Kitoje kortelės pusėje yra klausimas, į kurį abu galės atsakyti, na o atsakymus pasilikti atminimui. Pavyzdžiui, pasvajoti, kaip atrodys jų gyvenimas ir šeima po penkerių metų. Daugiau įvairių variantų galite rasti šiame skyrelyje: pinigams dovanoti.

Kada tėveliams gali tekti sakyti sveikinimus jauniesiems: įteikiant dovaną, jei toks įteikimas jauniesiems į rankas yra organizuojamas, o ne tiesiog padaromas kampelis, kur svečiai bet kada palieka dovanas. Gali būti sveikinimai susėdus prie stalo. Taip pat gali būti numatytas specialus žodis tėveliams. Apie tokius momentus jus iš anksto informuos tiek jaunieji, tiek vedantysis. Jei jaučiatės neiškalbingi ir tikrai nenorite viešai kalbėti, žinoma, kad to daryti ir nereikia, bet prieš apsisprendžiant pasvarstykite, kiek tai yra svarbu jūsų vaikams, o juk ir kalbėsite ne prieš televizijos kameras, o savų, artimiausių ir brangiausių žmonių rate. Jei nuspręsite tarti keletą žodžių, nuoširdžiai patariu įterpti kažką savo, gal prisiminimą iš vaikystės ar jaunystės, gal akimirkas, kada didžiavotės savo vaiku. Paprasti, savi žodžiai labiausiai palies širdį jūsų vaikams ir tam nereikia kurti didelių literatūrinių šedevrų. Jei jau labai nerimaujate, galite savo parašytą tekstą pateikti dirbtiniam intelektui (Chat GPT https://chatgpt.com/). Juo naudotis tikrai labai paprasta. Rašykite lyg tartumėtes su draugu. Tegu šiek tiek pataiso jūsų parašytą tekstą. Galbūt net pasiūlys minčių, kaip gražiai jį papildyti.

Tad pabaigai palinkėsiu gražios šventės, keleto džiaugsmo ašarų, bet tik tiek, kad nesugadintų makiažo ir pačių brangiausių atsiminimų, kuriuos dar ilgai saugosite savo širdyje. Na o jei turėsite klausimų, reikės patarimo visada galite rašyti mums į planuokpati.lt ([email protected]).

Jaunųjų tėveliams naudingą informaciją rasite:

žodžius įteikiant šeimos židinį https://www.planuokpati.lt/straipsniai/perziura/tevu-zodziai-jauniesiems-iteikiant-seimos-zidini
žodžius apie meilę, sveikinimus jauniesiems https://www.planuokpati.lt/straipsniai/perziura/apie-meile
skyrelis tėveliams https://www.planuokpati.lt/parduotuve/kam/jaunujutevams

 
 

Nuotraukų peržiūra

<  
  >