Parduotuve Planuok Pati

Krikštynos - kaip suruošti šventę?

Krikštynos - kaip suruošti šventę?

Prisijunkite prie facebook grupės Krikštynų scenarijus, dovanos, žaidimai planuokpati, kur rasite idėjų ir patarimų ruošiantis šventei, įvairių gamintojų ir paslaugų teikėjų pasiūlymų, galėsite užduoti klausimus (galima ir anonimiškai ;) ).

Rekomenduojame Jūsų šventei:

p.s. Skaitydama žemiau esantį straipsnį, tekste rasite mėlynu šriftu parašytų/aktyvių žodžių. Ant jų paspaudus jus nuves į kitą reikiamą puslapį.

Nusprendėte krikštyti vaikelį ir surengti gražią krikštynų šventę, tačiau nežinote, nuo ko pradėti? Šis straipsnis turėtų Jums pagelbėti ir atsakyti jei ne į visus, tai bent į didžiąją dalį klausimų. Dažnai mamos ir krikšto mamos klausia, kas ir ką turi daryti, už ką atsakingi vieni, už ką kiti. Atsakymas labai paprastas – viskas yra Jūsų susitarimo reikalas. Jei mama augina dar visai mažutį vaikelį ir paprasčiausiai neturi laiko krikštynų scenarijui paruošti, o krikšto mama nori ne tik palaikyti vaikelį ant rankų ceremonijos metu, bet ir prisidėti daugiau, didesnę organizacinių darbų dalį paskirkite jai. Jei planuojate didesnę šventę, pavyzdžiui, tą pačią dieną ruošiatės ir jūsų santuokos ceremonijai, galite pasvarstyti apie šventės vedėjo paslaugas. Taigi, apie viską nuo pradžių.

Išsirinkite krikšto tėvus bei bažnyčią. Apie krikštą daugiau galite pasiskaityti čia. Rasite atsakymus į dažniausiai kunigams užduodamus. Paprastai vaikas krikštyjamas ten, kur gyvena jo tėvas ir/ar mama. Bažnyčią galite išsirinkti pasinaudodama šiuo Žemėlapiu. Krikšto tėvelius reiktų pakviesti kaip galima anksčiau, kad jie turėtų laiko pasiruošti šventei. Taip pat apgalvokite variantą, jei jūsų pasirinkti krikšto tėvai atsisakytų, kad turėtumėte laiko pakviesti kitus pasirinktus žmones. Dažnai tėveliai dar net nežino tikslios krikštynų datos kviesdami krikšto tėvus. Kvietimo žodžių pavyzdžių rasite čia. Būsimus krikšto tėvelius galite nustebinti, pakviesdami įteikiant smagų kvietimą/dovanėlę, pavyzdžiui, atverčiamus rėmelius su vaikučio nuotrauka ar minimalistinį kvietimą-magnetuką. Apgalvokite, ką rinksitės krikšto tėvais, kad šie žmonės būtų jūsų vaikučio gyvenime, o ne tik per krikštynų šventę. Giminės (broliai, sesės) visada yra saugesnis variantas, ypač jei jūsų santykiai geri. Jei krikšto tėvais renkatės porą, atsižvelkite į tai, ar ši pora yra tvirta, pavyzdžiui, susituokę krikšto tėveliai yra geriau nei neperseniausiai draugaujantys, kad nebūtų taip, jog porai išsiskyrus vaikutis taip neteks ir vieno iš krikšto tėvelių.

Norintiems prisiimti krikštatėvių pareigas keliamos tam tikros sąlygos. Reikia:

  • būti kataliku;
  • būti mažiausiai 16 metų amžiaus;
  • būti priėmusiam Krikšto, Eucharistijos ir Sutvirtinimo sakramentus;
  • dalyvauti Bažnyčios gyvenime, sekmadieniais švęsti šv. Mišias;
  • gyventi krikščionišką gyvenimą, suderinamą su prisiimamomis pareigomis.

Krikštatėviai negali būti krikštijamojo tėvai. Krikštytas, bet Katalikų Bažnyčiai nepriklausantis asmuo, gali tapti krikšto liudytoju tik drauge su krikštatėviu kataliku. Dalis kunigų laisviau žiūri į reikalavimus krikštatėviams, tad krikšto apeigose dalyvauja tiek nevedusios, tiek išsiskyrusios poros. Žiūrint griežtai pagal katalikų tikėjimą tokiu atveju vaikui suteikiamas krikšto sakramentas, bet jūsų pasirinkti krikšto tėvai yra tik krikšto liudytojai.

Išsirinkite ir užsisakykite krikštynų datą. Tam reiktų pasiskambinti į parapijos raštinę (telefonus rasite internete). Jums bus paskirtas susitikimas su kunigu, kurio metu aptarsite visus svarbiausius klausimus. Pokalbio metu paklauskite apie pačią ceremoniją, ar ji bus individuali, tik Jūsų vaikeliui, kur vyks (bažnyčioje ar koplytėlėje), kiek laiko truks, koks kunigas krikštys vaikutį. Išrinkite krikšto vardą. Rinkdama pasidomėkite vardo reikšme, ką šventasis globoja. Populiariausius vardus galite rasti čia, tuo tarpu pilną vardų sąraša rasite maldaknygėse ar liturginiame maldyne. Po krikštynų ceremonijos krikšto tėvai pakviečiami atsiimti vaiko krikšto liudijimo. Paprastai šiuo momentu paaukojama piniginė auka bažnyčiai. Pasitarkite su krikšto tėvais, kaip darysite, ar duosite jiems pinigėlių ar jie aukos patys. Būna, kai kunigas dar tariantis dėl krikšto pasako, kokios sumos tikimasi "už bažnyčios papuošimus". 2023 metais dažniausiai suma, kurią aukodavo buvo tarp 50-100 Eur (priklausomai, kiek vaikučių krikšyjama, kuklios ar didesnės krikštynos).

Nuspręskite dėl pagrindinių klausimų, susijusių su krikštynų švente: kiek žmonių kviesite, kur darysite šventę (namuose ar nuomositės sodybą, o gal kavinę), kokią dieną rinksitės, kokį biudžetą skirsite. Jei planuojate nuomotis sodybą ar kavinę, o šventėje bus mažų vaikučių, kuriems dar reikia keisti pampersus, pagalvokite apie tai, kur būtų galima vaikutį pervystyti. Rinkitės šiuo atžvilgiu patogią vietą.  Jei vaikutis mažas, neplanuokite ilgos šventės. Užteks dviejų – trijų valandų, nebent bus galima ramiai vaikutį užmigdyti. Juk jei kūdikėlis bus piktas ir nuolat verks, dėmesį teks skirti jam, o ne svečiams.

Išsirinkite ir užsisakykite fotografą (jei galite skirti dalį biudžeto tam). Juk krikštynos – vieną kartą gyvenime, o po kiek laiko pasižiūrėti į profesionalias nuotraukas bus tikrai malonu tiek jums, tiek jau paaugusiam vaikučiui. Paprastai fotosesija rengiama prieš krikšto ceremoniją. Įamžinamos akimirkos, kaip vaikelis aprengiamas. Tada jis dar nebūna išvargęs nuo dienos įspūdžių. Laiką reiktų derinti su fotografu bei prie Jūsų vaikučio dienos režimo. Geriausia būtų, kad jis būtų pamiegojęs ir pavalgęs, juk tai pagrindinės sąlygos mažiukui būti laimingam. Jei norite pataupyti, ieškokite pradedančio fotografo, jų įkainiai bus mažesni. Tačiau būtinai pasižiūrėkite, ar Jus tenkina toks fotografavimo stilius bei nuotraukų kokybė. Taip pat krikštynas galite planuoti pavasarį (pavyzdžiui gegužės vidury). Gamta tada bus jau sužydėjusi, orai atšilę, taigi primins vasarą, tuo tarpu daugelio paslaugų kainos bus žemesnės. Pastaruoju metu ruduo taip pat mus lepina gan vasariškais orais, tad rugsėjis irgi yra neblogas laikas krikštynoms.

Nuspręskite dėl vaikelio krikšto rūbų. Tradiciškai krikšto vaikelį turėtų aprengti krikšto mama, bet viskas priklauso nuo Jūsų susitarimo. Tikrasis krikšto rūbas – tai skraistė, kuria apgobiamas vaikelis krikšto metu. Suknytės ir kostiumėliai iš tiesų nėra krikšto rūbai. Vis dėlto jei planuojate juos siūdintis ar megzti specialiai tai progai (o yra tikrai nuostabių drabužėlių, kuriuos pamačius suspurda širdis ne vienai mamai, juk visos norime, kad mūsų mažylis būtų gražiausias tą dieną), užsisakykite iš anksto. Atsiminkite, kad rūbelių siuvėjos bei mezgėjos turi daug užsakymų, taigi Jūsiškio gali ir nepriimti. Galite susitarti, kad krikšto mama pasirūpins krikšto žvake, tuo tarpu mama rūbeliais, skraiste ir papuošimu žvakei (geriau viską užsakyti vienoje vietoje, kad viskas derėtų). Krikšto žvakę rinkite didesnę ir ilgesnę. Ją dar naudosite Pirmosios komunijos ir Sutvirtinimo sakramento metu. Taip pat ji turėtų būti saugoma iki žmogaus gyvenimo pabaigos. Jei mama irgi nori pasipuošti panašiai kaip vaikutis, reiktų drabužėlius užsakinėti dar anksčiau. Krikštynų spalvos berniukui - balta ir rausva, mergaitei balta ir žydra (Marijos spalvos). Pagalvokite, ar pati darysitės profesionalų makiažą, šukuoseną. Jei taip, susitarkite dėl laiko. Jei vaikutis mažas, galbūt būtų patogiau kosmetologę išsikviesti į namus. Paprastai dėl to paslaugos kainos nesiskiria.

Kai pagrindiniai klausimai aptarti, galima kibti į šventės organizavimo darbus. Išsiuntinėkite kvietimus į krikštynas. Juos galite užsisakyti arba pasidaryti pati. Idėjų, kaip pasidaryti pakvietimus bei ką rašyti, rasite čia. Nepamirškite, kad kvietimai turi būti susiję su Jūsų krikštynų tema. Gal Jūsų vaikučio vardas Nojus? Tada galite daryti krikštynas jūros tema. Jei vaikutis labai mažutis, galite daryti angeliškas krikštynas. Galite tiesiog pasirinkti temai vieną ar kelias spalvas.  Viskas priklauso nuo Jūsų norų ir fantazijos. Tiesiog pagalvokite, kokių dekoro priemonių jau turite namuose ir kokiai temai jos geriausiai tiktų. Taip sutaupysite dalį biudžeto.

Jei tema jau išrinkta, kvietimai paruošti, galima kibti į šventės vietos dekoravimo darbus. Jei turite laiko, daug ką galite pasidaryti pati. Vėlgi pasidomėkite, kas Jums labiau apsimoka. Pavyzdžiui, jei planuojate dekorui naudoti Pom Poms, prieš juos gamindama pasiskaičiuokite, gal įsigyti visas medžiagas Jums kainuos brangiau nei užsisakyti jau padarytas dekoracijas. Pasidomėkite forumuose, dažnai būna, kad mamytės parduoda pigiau savo šventėje naudotas dekoracijas. Žinoma, galite ir pati iš pradžių investuoti daugiau, o vėliau parduoti viską kitai mamytei. Kaip pasidaryti vaikučio vardo girliandas, širmą fotosesijai, linksmas lūpas ir akinius, smeigtukus sumuštiniams ar keksiukams ir dar daug įvairiausių rankdarbių rasite šiame skyrelyje. Pagalvokite, ar kažkaip ženklinsite savo svečius. Galima visiems įsegti po atitinkamos spalvos kaspinuką, angeliuką iš karoliukų, boružytę, duoti balionėlį, vėjo malūnėlį... Kaip tai padarysite priklauso ir nuo Jūsų pasirinktos temos.

Maistas ir gėrimai – taip pat svarbi šventės detalė. Paprastai krikštynų tortą užsako krikšto mama, bet griežtų taisyklių nėra. Jei yra galimybė, net jei švenčiate namuose, maistą užsisakykite. Taip nukris nemažai rūpesčių nuo Jūsų pečių bei galėsite mėgautis švente. Iš tradicinių krikštynų „patiekalų“ galite pagaminti „krikštuko košytę“. Ja visus svečius turėtų vaišinti seneliai. Krikšto mama gali iškepti naminės duonos ar pyrago – tai irgi būtų tradicinis lietuviškas patiekalas, kuriuo rūpinasi krikštamotė.

Jei pobūvis bus ne kavinėje ar restorane, pagalvokite dėl muzikos. Ji turėtų būti neįkyri, linksma, bet atlikti tik fono vaidmenį. Juk šventės metu kalbėsite, žaisite, taigi muzika neturėtų trukdyti.

Dovanos. Reiktų nuspręsti dėl dovanų seneliams, krikštukui, svečiams, krikšto tėvams. Susitarkite su krikšto mama, kas rūpinsis dovanomis seneliams, jei tokias dovanosite. Paprastai tai tik simbolinės dovanos, kurios pažymi, kad tėvai jau tapo seneliais ir yra susijusios su naujuoju anūku. Pavyzdžiui, močiutėms galite dovanoti išgraviruotus didelius medinius šaukštus su ta mintimi, kad gerai maitintų anūką koše, seneliams dūdeles, kad išmokytų dainuoti ir groti. Dažniausiai simbolinės dovanėlės įteikiamos po senelių išbandymų. Daugiau apie tai rasite straipsnyje Krikštynų scenarijus. Jei kažką galvojate dovanoti svečiams, tai turėtų būti smulkmenėlės. Gali būti muiliukai su krikštuko nuotraukyte, saldainiai, kitokie skanumynai. Idėjų svečių dovanėlėms rasite čia. Kaip alternatyvą galite pasirinkti svečių sėdėjimo vietai pažymėti vardus, kurie ne tik papuoš šventės stalą, bet kartu bus ir simbolinė padėkos dovanėlė. Vienas iš dovanų svečiams variantų - krikšynų laikraštukas. Kaip jį parašyti, pasiskaitykite čia. Vistik labiau rekomenduoju rinktis ne krikštynų laikraštuką, o Krikštynų palinkėjimų knygą. Joje galite sudėti panašią svarbiausią informaciją kaip ir laikraštuke, bet čia viskas liks patogiai vienoje vietoje vaikučiui atminimui, tuo tarpu laikraštukus svečiai dažnai tiesiog išmeta.

Krikštukui dovanas dovanoja krikšto tėvai, bet gali kažką atminimui dovanoti ir tėvai. Viskas priklauso nuo Jūsų finansinių galimybių. Pavyzdžiui, galite padovanoti aukso luitelį (bus pigiau, jei pirksite auksą iš lombardo ar sulydysite savo nenešiojamus, sutrūkusius papuošalus). Šį pašventinkite krikšto ceremonijos metu. Vėliau vaikutis galės iš šio pašventinto aukso pasidaryti vestuvinius žiedus. Jei dovanojate angelėlio statulėlę, taip pat pašventinkite ceremonijos metu. Apie šventinamas dovanas pakalbėkite su kunigu iš anksto. Tradicinės simbolinės dovanos, kurias dovanoja krikšto mama, yra cukrus, muilas, šermukšnio šakelė. Apie jas galite pasiskaityti skyrelyje Scenarijus. Krikšto tėvams dovanos dovanojamos kaip padėka, ypač jei šie prisidėjo prie krikštynų šventės rengimo. Tai vėlgi gali būti simbolinės dovanos, krikštuko nuotrauka, rankos antspaudėlis ir panašiai. Kartu su simboline dovana galite krikštatėviams įteikti ir humoristinį diplomą ar duoti pasirašyti įdarbinimo sutartįPadėkos žodžių rasite šiame straipsnyje, o simbolinių dovanų galite pasižvalgyti čia.

Žaidimai – būtina krikštynų šventės dalis. Jų pagalba šventė taps išskirtine ir linksma. Dalis žaidimų turėtų būti tokie, kad liktų krikštukui atminimui, pavyzdžiui pasižadėjimai, profesijos spėjimas, palinkėjimai. Įvairių žaidimų rasite šiame skyrelyje. Pas mus galite užsakyti žaidimą Krikštynų loterija. Loterijos bilietukus galima panaudoti ir kaip prizus kitiems žaidimams, kai laimėtojai išsitraukia loterijos bilietą ir sužino, kokį juokingą prizą gavo. Juokingų prizų sąrašą rasite čia. Puikiai prie stalo pasijudinti tinkantis linksmas žaidimas Raudonkepuraitė, kurio variantą su paruoštomis kortelėmis ir keistais žodžiais tostams sakyti galite užsakyti planuokpati el. parduotuvėje.

Krikštynų kulminacija – šventei artėjant į pabaigą reiktų kažkaip akcentuoti jos kulminaciją. Žinoma, ji neapsieis be krikštynų torto. Galite uždegti fejerverką fontanėlį. Jei švenčiate sodyboje, galite pagalvoti apie palinkėjimų sakymą ir gintaro dulkių metimą į laužą, šviečiančias lazdeles ir pan.. Jei planuojate padėkoti krikšto tėvams, dabar būtų pats metas. Taip pat šventės pabaigoje galite įteikti dovanėles svečiams. Jei jos buvo padėtos ant stalo kaip dekoracija, tiesiog atkreipkite į jas dėmesį, pasakydama, kad tai krikštynų lauktuvės.

Po krikštynų galite svečiams išsiuntinėti padėkos laiškelius (elektroninius arba popierinius), pridėti krikštynų nuotraukas.

Jei dar neprisijungėte, nepamirškite prisijungti prie Planuok Pati Facebook‘e, nes čia skelbiamos visos naujienos, taigi, pirmoji sužinosite apie naujus žaidimus, žodžius scenarijui, rankdarbius, skanumynų receptus. O jei turite klausimų ar pastebėjimų, parašykite į [email protected]. Gražios ir lengvos Jums šventės!

Dėmesio! Neturinčioms laiko rašyti šventės scenarijaus, o norinčioms kokybiško rezultato rekomenduojame užsisakyti mūsų profesionalų parašytą individualų scenarijų jūsų šventei. Daugiau informacijos [email protected].

DAŽNIAUSIAI KYLANTYS KLAUSIMAI RUOŠIANTIS KRIKŠTYNOMS

Ar visur reikalingi krikšto tėvų kursai? Kiek laiko jie trunka?

Paprastai krikštynų kursų krikšto tėveliams bažnyčia nerengia. Gali būti vienas susitikimas prieš pat krikštynas, kur kunigas pasikalba tiek su tėveliais, tiek su krikšto tėveliais, paaiškina apie krikšto ceremoniją, ką kuriuo metu reiktų daryti ir daugiau kažko papildomo ruoštis nereikia.

Ar gali krikšto tėvais būti seneliai?

Taip, gali. Krikštatėviais turėtų būti ne jaunesni nei 16 metų, priėmę Sutvirtinimo Sakramentą, gyvenantys santuokoje arba dar nesukūrę šeimos žmonės. Taip pat gali būti vienas krikšto tėtis arba krikšto mama, gali būti ir kelios krikšto tėvų poros. Daugiau apie tai galite paskaityti čia

Prie bažnyčios ateis pasveikinti krikštyjamą vaiką artimieji, kurie šventėje nedalyvaus. Ar reikia sveikintojams turėti įteikti kažkokias simbolines dovanėles?

Dažniausiai krikštynų sveikintojams, kurie nedalyvauja šventėje, dovanėlės nėra įteikinėjamos. Galite turėti saldainių, kuriais krikšto mama arba mama pavaišina atėjusius. Vistik sprendimas priklauso nuo jūsų asmeninės situacijos. Jei iš anksto žinote, kad ateis artimi draugai ir norite jiems įteikti simbolinę padėkos dovanėlę, galite ją pasiruošti.

Kiek laiko trunka krikštynų ceremonija?

Ceremonijos trukmė priklauso nuo planuojamo ceremonijos scenarijaus, tad geriausiai būtų tai pasitikslinti su jūsų kunigu. Vidutiniškai ceremonija trunka apie 20-30 min. Jei kartu bus duodami ir tėvelių santuokos įžadai, ceremonija gali trukti apie valandą. Taip pat pagalvokite, jog po ceremonijos dar kažkiek laiko bus skirta fotosesijai. Paprastai ji trunka iki valandos.

Prieš kiek laiko reiktų pakviesti krikšto tėvelius?

Mandagu būsimus krikšto tėvelius pakviesti likus ne mažiau nei 3 mėnesiams iki šventės. Jei pakviesite likus apie pusei metų, būsimi krikšto tėveliai galės ramiai susiplanuoti pasiruošimą, ypač jei jie norės pasirūpinti simbolinėmis dovanomis, suderinta apranga, šukuosena, makiažu ir pan. bei jei turės pasiruošti šventės pravedimui. Dažnai tėveliai būsimus krikšto tėvelius kviečia net dar tiksliai nežinodami krikštynų datos, tad jei esate numatę žmones, kuriuos norėsite pakviesti, neatidėliokite. Taip pat apsvarstykite atsarginį variantą, jei jūsų pasirinkti žmonės negalės būti krikšto tėvais. Žodžių, kaip gražiai pakviesti krikšto tėvelius, rasite čia, o originalių kvietimų galite pasižiūrėti mūsų el. parduotuvės skyrelyje Kvietimai ir Padėkos krikšto tėveliams.

Kokią auką reiktų duoti bažnyčioje krikštyjant?

Krikštas kiekvienam norinčiam suteikiamas nemokamai, tad auka nėra privaloma ir turėtų būti pagal jūsų galimybes. Vistik šiais laikais dažnai norima gražios krikšto ceremonijos, papuoštos bažnyčios, gyvos muzikos ceremonijos metu ir pan., tad jūs tarsi "perkate" papildomas paslaugas savo šventei. Dalis kunigų įvardija sumą už šias papildomas paslaugas. Jei jūs net neįsivaizduojate, kokia būtų vidutinė aukos suma, galite orientuotis pagal šiuos kriterijus: jei tai tik vieno vaikučio krikštynos ir jos ne didmiesčio bažnyčioje, suma bus mažesnė (tarp 50-100 Eur), jei krikštynos vyksta didmiestyje (Vilnius, Kaunas), ypač jei populiaresnėje bažnyčioje, auka gali būti ir tarp 100-200 Eur. Paprastai aukojama didesnė suma, jei yra dviejų vaikučių krikštynos (tačiau irgi būna iki 200 Eur). Jei jūsų finansinės galimybės leidžia bei pasitikite pasirinkta bažnyčia, kad pinigai bus panaudoti prasmingai, galite paaukoti ir didesnę sumą.

RUOŠIANTIS KRIKŠTYNOMS PERŽVELKITE:


 

Komentuok laukelyje žemiau

 

Nuotraukų peržiūra

<  
  >