Parduotuve Planuok Pati

Vestuvių biudžetas: kaip jį susiplanuoti ir išvengti šoko pamatant galutinę sumą?

Vestuvių biudžetas: kaip jį susiplanuoti ir išvengti šoko pamatant galutinę sumą?

Daugumai jaunavedžių vestuvių puota yra pirma didelė šventė, kurią tenka susiplanuoti patiems. Paprastai visų planavimas yra gan panašus: pirmiausia apmąstote, kokių gi norite vestuvių, tada įvertinate, kiek gi pinigėlių galite savo svajonių šventei skirti ir, žinoma, tikitės, kad pirma ir antra sutaps. Deja, tiesa yra tokia, kad jei nesate švenčių organizatorius, tikslaus biudžeto ir nežinosite, kol nebus surinkta informacija apie visas, net mažiausias šventės detales. Nors internete yra daug patarimų, kaip sutaupyti organizuojant vestuves, kaip nusimatyti kuo mažesnį biudžetą ir šio plano laikytis, tačiau pirmutinis klausimas, kuris ir turėtų kilti – tad koks gi tas vestuvių biudžetas skaičiais turi būti? 

Apmąstykite, kokių vestuvių Jūs ir partneris norite 

Tai neturi būti detalus įsivaizdavimas. Reikalingas tiesiog bendras vaizdas: ar tai jaukios vestuvės nedideliame šeimos rate, ar išvažiuojamasis pokylis gamtoje, ar tai princesiškas vakaras, o gal šelmiškas ir šiek tiek „crazy“? Reiktų atkreipti dėmesį į bendrą šventės įspūdį, stilių, dalyvausiančius žmones ir kokių emocinę atmosferą – visi šie aspektai ir padės sukurti vienintelę, tik Jūsų šventę. Labai naudinga prisiminti jau buvusias draugų, giminaičių ar pažįstamų vestuves. Kas jose patiko? Gal pas jus kažko turėtų būti truputį „daugiau“ ar „mažiau“? Dar kartą noriu atkreipti dėmesį – nereikia leistis į detales, apbūdinimas turėtų tilpti į du – tris sakinius. 

Svarbiausi skaičiai 

Aptarkite su partneriu, kiek pinigų galite sau leisti investuoti į šventę, ar kažkas kitas, pavyzdžiui, tėvai prisidės finansiškai. Jei taip, pasitikslinkite su tėvais, kiek jie prisidės. Tai gali būti tiek konkreti suma, kurią šie suplanavę skirti, tiek laisvesnis biudžetas (pvz., ne daugiau nei X pinigėlių). Kad ir kaip nesmagu gali būti klausti tėvų apie pinigus, tačiau tai būtina padaryti kuo anksčiau. Jei nežinote, kaip pradėti pokalbį, galite pabandyti kažką panašaus į: „Labas, mama. Mes su … jau keletas mėnesių kaip susižadėję ir pradedam planuotis vestuves. Abu jas įsivaizduojame kaip jaukią šventę su giminėm ir artimaisiais sodyboje. Vestuvės nebus super prabangios, bet gražios. Galvojam apie šventimą dvi dienas. Nežinau ar jūs su tėčiu jau ką nors kalbėjote apie mūsų vestuves, jei jau kalbėjotės, gal žinai, ar prisidėsite prie jų pinigais?“

Kitas svarbus skaičius – kiek bus svečių šventėje. Susėskite su sužadėtiniu ir susidarykite sąrašą. Galite pasinaudoti Mano Planas aplinka ir jį susidaryti joje. Bus patogu pasižymėti pakviestus, ateisiančius ir nedalyvausiančius svečius, atskirai susiskaičiuoti vaikus šventėje. Programa automatiškai pateiks apibendrintus skaičius. Svečių skaičius svarbus, nes jis įtakos didelę dalį jūsų šventės išlaidų. 

Nusistatykite prioritetus 

Abu su partneriu susidarykite TOP trejetuką, ko būtinai norite vestuvėse. Geriausia turėti tokius sąrašėlius:

  • Mano TOP 3
  • Jo TOP 3
  • Bendras TOP 3

Tai gali būti didžėjus, arba profesionalus padavėjas prie bažnyčios/rotušės, arba fejerverkai vidurnaktį... Prioritetų nustatymas užtikrins, kad kiekvieno iš jūsų didžiausios svajonės bus išpildytos. Geriausia sąrašėlius daryti nesitariant vienas su kitu, kad nenusižiūrėtumėte idėjų. Šie sąrašėliai padės tuo, kad žinosite, kokiems, jums tikrai svarbiems dalykams skirti šiek tiek daugiau pinigėlių, laiko ar/ir energijos. 

Susipažinkite su realybe 

Pasiklausinėkite pažįstamų, kurie šventė vestuves, krikštynas ar panašias didesnes šventes, gal net Naujus metus, kiek už ką mokėjo. Pasinagrinėkite jus dominančių šventės vietų kainas, dažnai jos būna nurodytos internetinėse svetainėse. Atkreipkite dėmesį į alkoholio kainas parduotuvėse, ypač akcijų metu. Pasiskaitinėkite internete el. parduotuvėse kokios vidutiniškai būna jūsų norimų dekoracijų, prekių kainos. Visi šie skaičiai padės bent šiek tiek realiau įvertinti finansinį šventės planavimo aspektą. Jei esate prisiregistravusi Mano Planas aplinkoje, peržvelkite visus surašytus punktus ir kiekvieno iš jų grafoje Planuojamas biudžetas susirašykite kainos vidurkius. Programa jums suskaičiuos bendrą Jūsų vestuvių biudžeto sumą.

Orientaciniai skaičiai, tinkantys daugumai vestuvių:

  • šventės vieta, gėrimai ir maistas sudaro apie 40-50% viso biudžeto;
  • fotografas, video filmavimas – apie 18% - 20% viso biudžeto.

Įvertinkite iš naujo ir būkite kūrybingos 

Kai jau susižinojote apytikslę savo svajonių vestuvių kainą, ir ypač, jei ji prasilenkia su Jūsų turimais finansiniais ištekliais, pergalvokite pagrindinius išlaidų punktus iš naujo. Gal galite padidinti vestuvių biudžetą, ar dėl to nenukentės kiti dalykai? Gal galite apsvarstyti kitą, ne tokią brangią vietą vestuvėms? Gal reiktų šiek tiek pakeisti vestuvių tematiką ir stilių? Ar kažką galite pasidaryti patys, o gal visai kažko atsisakyti?

Pastaba: nors daug ką vestuvėms galima pasidaryti patiems, tačiau tai ne visada sutaupo pinigų, tad svarstydama šį aspektą būkite realistė – neįkliūkite į spąstus sėdint valandų valandas ir kažką gaminant, kai galiausiai tai neapsimokės nei laiko, nei pinigų atžvilgiu. Geriau to, kas jums nėra svarbu visai atsisakyti, negu darytis pačiai. 

Keletas patarimų, kaip būti kūrybingoms: 

Kadangi didžiausią biudžeto dalį paprastai sudaro šventės vietos nuoma – apsvarstykite netradicinių šventės vietų paiešką, ten, kur gal paprastai vestuvės nėra oganizuojamos. Vienas iš variantų – bendruomenių rūmai. Dažnai jie turi sales, skirtas pobūviams organizuoti, tačiau per daug nesireklamuoja dėl nuomos. Restoranai (nebūtinai užsiimantys vestuvių aptarnavimu) – gal iš pradžių jų kainos gali pasirodyti didokos, bet reikia nepamiršti, kas į tą kainą įeina, o tai būtų maistas, gėrimai, vieta, padavėjai, dažnai ir salės dekoras. Tad galutinė kaina gaunasi ne tokia jau ir didelė. Galų gale nebijokite vietų, kuriose dar niekada nebuvo organizuotos vestuvės. Juk visiems būna pirmas kartas :). Vestuvės pasaulyje yra rengiamos parkuose, meno galerijose, antikvarinėse parduotuvėse, kavos ar šokolado parduotuvėlėse... Galvokite plačiau – ar ši vieta yra graži ir pakankamai erdvi, kad sutalpintų jūsų svečius? Jei taip, paklauskite ar jie sutiktų ją išnuomoti vestuvėms ir kokia būtų nuomos kaina. 

Maistas – tai viena iš stambesnių biudžeto eilučių. Norint sutaupyti čia apsvarstykite tokius variantus kaip šeimininkučių samdymą vietoj profesionalių virėjų ir padavėjų komandos. Jei tai tinka jūsų vestuvių stiliui, galite pagalvoti apie maisto vagonėlį (kur bus vienas ar du darbuotojai, paduodantys maistą svečiams). Pastarieji tampa vis populiaresni amerikietiškose vestuvėse. Prieš svarstydami alternatyvius maisto variantus pasitikslinkite su šventės vieta, dažnai tradicinės šventės vietos turi apribojimų. 

Muzika – jei svajojate, kad per jūsų vestuvių ceremoniją grotų saksofonas ar norėtumėte svečius nustebinti smuiko garsais, bet profesionalūs muzikantai brangūs, pabandykite ieškoti muzikos studentų. Jie bus ne tokie brangūs, o jūsų norimą numerį atliks pakankamai gražiai. Žinoma, ir pačios šventės metu galima apsieiti be muzikanto, didžėjaus ar gyvo garso grupės muzikos, o tiesiog turėti pasiruošus mėgiamų įrašų. 

Fotografas – sutaupyti galite užsisakę mažesnį nei standartiškai fotografai siūlo paketą. Paklauskite dėl mažiau valandų, paprastai gan gerų pasiūlymų gausite ne sezono ir ne šeštadienio vestuvių laiku. Jei susiradote fotografą, kuris jums labai patinka, tačiau jo paslaugos per brangios, būtinai paklauskite ar gali pasiūlyti paslaugų paketų už mažesnę kainą – galbūt toks siūlomas variantas jums puikiai tiks. Galų gale šiais laikais, kai dauguma turime išmaniuosius telefonus ir šiaip madinga būti fotografais mėgėjais, galite fotografavimą susiorganizuoti patys. Tiesiog reikia apgalvoti fotosesijos vietą ir dekoracijas (idėjų rasite čia) bei visiems svečiams išdalinti atspausdintas korteles – instrukcijas, kokius momentus norite, kad pagautų ir kur vėliau sudėti nuotraukas bendram pažiūrėjimui (tam tinka instagram, google docs ir galiausiai facebook).

Sekite mūsų naujienas facebook'e, rašykite mums klausimus į info@planuokpati.lt, pasidairykite mūsų el. parduotuvėje, siųskite savo idėjas, kurioms reikia, kad jas kažkas įgyvendintų - kartu sukursime pačias nuostabiausias Jūsų vestuves Wink.

 

Būk pirma pakomentavusi

 

Nuotraukų peržiūra

<  
  >