Parduotuve Planuok Pati

Krikštynos: už ką atsakinga mama, o už ką krikšto mama?

Krikštynos: už ką atsakinga mama, o už ką krikšto mama?

Pradėjus ruoštis krikštynoms, ypač jei tai pirmosios krikštynos šeimoje, dažnai iškyla šie klausimai: nuo ko pradėti, kaip pasidalinti darbais ir atsakomybėmis, kad niekas nebūtų pamiršta. Daugiausia painiavos gali būti tarp krikšto mamos ir mamos pareigų, tad šiame straipsnyje sudėliosime pagrindinius akcentus, kad ruošimasis abejoms pusėms būtų lengvas bei malonus. Straipsnio pabaigoje aptariami išskirtiniai atvejai kai tos pačios šventės metu yra ir vestuvės arba ir gimtadienis, taip pat kai krikštijami du vaikučiai.

Rekomenduojame Jūsų šventei:

Šventės vieta, maistas, gėrimai. Ko gero čia klausimų mažiausiai. Jais rūpinasi vaikučio tėveliai. Vaikučio mamai rekomenduojame peržvelgti šiuos straipsnius:

Kalbant apie maistą, krikšto mama atsakinga už krikšto mamos vaišes. Dėl jų galite iš anksto pasitarti su krikšto vaikučio tėveliais ir kartu nuspręsti, ar darysite jas ar ne. Tradiciškai prieš valgant pagrindinius šventės patiekalus krikšto mama visus vaišina duona, medumi ir sūriu. Šie būna pašventinti po krikšto ceremonijos. Dar vienas dalykas, kuriuo pagal senąsias tradicijas turėtų pasirūpinti krikšto mama – tai krikštynų tortas. Pagal senuosius papročius į kūmus būdavo renkamasi turtingi žmonės, na o turtingumą parodydavo krikšto mamos suruoštos vaišės ir ypač pyragas – šiuolaikinio torto atitikmuo. Vaišių gausa, tikėta, kad lems krikštijamo vaikelio sotų ir gerą gyvenimą. Šiais laikais didžioji dalis senųjų tradicijų nyksta bei užsimiršta. Na o tortą praktiškai vis dažniau užsako vaikučio tėveliai.

Fotografas, filmuotojas, šventės vedėjas ir kt. profesionalai. Jais paprastai rūpinasi šventę organizuojantys tėveliai. Kiek ir kokių profesionalų bus samdoma, priklauso nuo šventės dydžio bei finansinių galimybių. Filmuotojas, fotografas paprastai samdomi, jei tai didesnė šventė, pavyzdžiui, dvigubos krikštynos ar krikštynos ir vestuvės. Įprastinėms krikštynoms fotografas samdomas krikštynų fotosesijai ir ceremonijai bažnyčioje, bet pobūvyje paprastai jis jau nebūna. 

Krikštynų rūbai. Pagal senuosius papročius krikšto rūbą pasiūdavo krikšto mama. Ji vaikelį ir nuprausdavo, ir aprengdavo, dar ir pinigėlį į batelį įdėdavo turtingesniam gyvenimui užburti. Dabar mamos nori išlaikyti vientisą savo bei vaikučio aprangos stilių, tad dažnai rūbeliai užsakomi kartu ir atsakomybę už pasirūpinimą krikšto vaikelio apranga prisiima vaikučio mama. Jei norite nors kažkiek laikytis senųjų tradicijų, galite krikšto mamai palikti pasirūpinti krikšto žvake bei jos papuošimu. Taip pat nepamirškite krikšto skraistelės – ji ir yra tikrasis krikšto rūbas. Paprastai vaikučiui atminimui paliekama krikšto žvakė bei skraistelė. Žvakę būtina saugoti pirmai Komunijai bei Sutvirtinimo sakramentui, kurių metu ji vėl būtų uždegama. Pagal krikščioniškąsias tradicijas žvakė saugoma iki žmogaus gyvenimo pabaigos ir galutinai sudeginama baigus gyvenimo kelionę. Krikšto žvakę rekomenduojame saugoti atskiroje tvirtoje, pavyzdžiui, medinėje dėžutėje. Rinkdamiesi krikšto skraistę galite apgalvoti tai, jog ji bus palikta vaikučiui bei galbūt jis ar ji su ta pačia skraiste krikštys savo vaikus. Jei norėsite, jog krikšto skraistė taptų šeimos relikvija, rekomenduoju atsisakyti vardo siuvinėjimo ant jos bei rinktis prabangesnę skraistę. 

Dovanos vaikučiui. Nors internetinėse ir fizinėse parduotuvėse rasite įvairiausių krikštynų dovanų, tačiau pagrindinės būtų šios:

Tradiciškai krikšto mama rūpinasi krikštadėže, į kurią bus sudėti visi krikšto dienos atributai. Rekomenduojame pasirinkti pakankamai talpią bei tvirtą skrynelę. Renkantis krikštadėžę atkreipkite dėmesį į jos papuošimus. Dažnai iš pirmo žvilgsnio gražios skrynelės, puoštos plunksnelėmis, gipso ar modelino lipdinukais gali būti ne itin praktiškos, o ilgainiui tokią skrynelę kilnojant iš vienos lentynos į kitą dekoracijos nutrupės ir pradinio grožio nebeliks. Ne mažiau svarbi ir mediena, iš kurios pagaminta skrynelė. Medžio masyvo krikštadėžės bus tvirtos, malonios liesti, ilgaamžiškesnės ir prabangesnės. Tuo tarpu pigesnės krikštadėžės dažnai būna pagamintos iš medienos faneruotės ar prastesnės kokybės medienos, naudojami prastesnės kokybės vyriai, kurie ilgainiui išlūš. Žinoma, prastą kokybę galima paslėpti po dažų sluoksniu. Vis tik klasikinės medžio masyvo, pavyzdžiui, lietuvio gyvenime bei tautosakoje ypatingą vietą užimančio ąžuolo, krikštadėžės vertė laikui bėgant tiks kils.

Krikštynų knyga – tai praktiška ir kartu labai simbolinė dovana, verta atskiro paminėjimo. Su krikštynomis susijusios spaudos yra išties nemažai: tai ir pasižadėjimai seneliams, ir vaikučio profesijos spėjimo kortelės, palinkėjimai, įvairūs diplomai, krikštynų laikraštukas… Visai spaudai susisteminti ir sukurti gražų prisiminimą krikšto vaikeliui sukūrėme krikštynų knygą. Nuo įprastinių albumų ji skiriasi tuo, kad joje yra ne tik vieta nuotraukai bei palinkėjimui, bet ir papildomi lapai, kuriuos galite pasirinkti individualiai. Laiko kapsulės lapas skirtas informacijai apie pasaulį tuo metu, kai krikštijamas vaikutis. Po keliolikos metų bus išties įdomu pasiskaityti, kokios buvo pagrindinių produktų kainos, kokios populiariausios dainos, filmai, kas vyko Lietuvoje bei pasaulyje. Vaikučio metrikų lape svarbiausia informacija apie vaiką: vardo reikšmė, pasiekimai, charakteris – tai, kas dažniausiai būna krikštynų laikraštukuose ir ką bus smagu prisiminti jau užaugus. Krikštynų lape svarbiausia informacija apie krikštą, jo simbolius, krikšto vardą bei šventąjį – globėją. Vietoj įprastinių diplomų seneliams bei krikšto tėveliams galite pasirinkti linksmas anketas su įtrauktais pasižadėjimais (kurie, beja, kuriami individualiai, tad vaikučiui prisiminimui lieka tekstai priminsiantys jo artimiausius žmones). Jei planuojate vaikučiui dovanoti šią krikštynų knygą, būtinai pasitarkite abi: mama ir krikšto mama, nes užsakius ją nebereikės didžiosios dalies įprastinės krikštynų spaudos.

Tauraus gėrimo butelis. Tradiciškai jį dovanoja krikšto tėvai. Dažniausiai tai brendžio ar viskio butelis. Jis dedamas į specialią dekoratyvią dėžutę. Su šia dovana susijusi krikštynų scenarijaus dalis, nes būtina nurodyti, iki kokios progos bus saugomas gėrimas (pvz. pilnametystės, vestuvių, pirmo vaiko gimimo ir pan.) bei visi svečiai arba pasirašo ant butelio arba parašo palinkėjimą. Dovana perduodama tėveliams saugoti, kad atėjus metui ją įteiktų vaikui. Čia svarbu pabrėžti gėrimo rūšies pasirinkimą. Atkreipkite dėmesį, jog jūsų pasirinktas gėrimas tikrai galiotų ir nebūtų sugedęs iki norimos progos. Pavyzdžiui, šampano galiojimas yra ribotas.

Be šių, ko gero pagrindinių krikštynų dovanų galima dovanoti ir keletą kitų simbolinių dovanėlių:

  • metrikų rėmelį (gali būti gimimo dienos arba kartu ir krikštynų dienos metrikai, kuriuose patogiai saugoma svarbiausia informacija apie vaikutį, pvz. vardo reikšmė, ūgis, svoris, gimimo laikas, bei krikšto tėvelių vardai, krikšto data, bažnyčios pavadinimas, informacija apie šventąjį);
  • dantuko dėžutę;
  • rožančiuką;
  • pakabėlę krikšto rūbui;
  • angeliuką – jei planuojate šią dovanėlę, nepamirškite jos pašventinti po krikšto ceremonijos.
  • Jei leidžia finansinės galimybės, tėveliai gali pasvarstyti apie aukso dovanojimą vaikučiui. Tai būtų simbolinė dovana, kuri pašventinama krikšto ceremonijos metu, o auksas perduodamas vaikui, kai šis ruošiasi sukurti savo šeimą, kad iš krikštynų metu pašventinto aukso pasigamintų vestuvinius žiedus.

Šventės pravedimas. Dažniausiai krikštynų šventę praveda krikšto tėveliai. Jei planuojama didesnė šventė ar kartu paminima ir kita proga (pavyzdžiui, kartu su krikštynomis tėveliai duoda santuokinius įžadus vienas kitam arba atšvenčiamas pirmasis vaikučio gimtadienis), gali būti, kad bus samdomas profesionalus šventės vedėjas. Tik retais atvejais, kai tėveliai nenori apkrauti papildomai rūpesčiais krikšto tėvų, šventės pravedimą organizuoja patys. Planuojant krikštynų scenarijų rekomenduojame perskaityti šiuos patarimus: kaip parašyti krikštynų scenarijų.

Dovanos seneliams. Krikštynos yra išskirtinė šventė, kurios metu pasidžiaugiama vaikelio gimimu, o kartu su juo ir naujomis su tuo susijusių žmonių pareigomis – seneliais. Dažniausiai simbolines dovanėles seneliams parenka krikšto tėvai, nes jų dovanojimas yra šventės scenarijaus dalis. Dovanos seneliams įteikimas yra susijęs su senelių išbandymais (seneliai turi atlikti tam tikras užduotis) bei pasižadėjimais prisiimant naujas pareigas. Na o dovana yra šios scenarijaus dalies užbaigimas. Dovanas reiktų rinktis apgalvotai, kad jos padarytų įspūdį šventės dalyviams, turėtų humoristinį atspalvį. Pavyzdžiui, galite įteikti „Tikros damos“ bei „Rimto vyro“ įrankius iš pradžių įspūdingai pristatydama dėžutes, o vėliau pademonstruodama dėžutės turinį. Kitos dovanų idėjos gali būti susijusios su senelių pasižadėjimais, pavyzdžiui, tai gali būti vaikiška knyga, kurią seneliai skaitys kartu su anūku. Galite įteikti šeimos knygas, kuriose tušti lapai, o seneliai bus įpareigoti šias knygas užpildyti surašydami savo švenčių tradicijas, šeimos skaniausius receptus, svarbiausius prisiminimus. Tokia knyga vėliau bus ypatingai vertinga dovana jau užaugusiam anūkui. Iš smulkių humoristinių dovanėlių galite seneliui įteikti stiklainį su sliekais (guminukais), jei šis užkietėjęs žvejys, kad turėtų su juo žvejoti anūkui auksinę žuvelę. Svarbiausia, kūrybiškai pasižiūrėti į šias dovanas ir pasistengti parinkti tokias, kurios būtų iš tikrųjų naudojamos, o ne tik rinktų dulkes. Jei būtinai norite įteikti pasižadėjimus seneliams, graviruokite juos ant praktiško daikto, pavyzdžiui, ant medinės lentelės ar padėkliuko

Dovanos/paminėjimas tėvų bei krikšto tėvų. Ne tik seneliai, bet ir krikšto tėvai bei tėveliai yra įšventinami į naujas pareigas. Yra gražu parodyti dėmesį tiek vieniems, tiek kitiems. Dažnai tiek tėveliai, tiek krikšto tėveliai yra išbandomi užduotėlėmis, o tada įteikiama simbolinė dovanėlė. Tėveliams geriausia dovana – kuponas, kuriame krikšto tėveliai įsipareigoja pabūti su vaiku/vaikais ir leisti tėvams romantiškai pasibūti dviese. Krikšto tėveliams galite įteikti simbolinę dovanėlę, pavyzdžiui, rėmelį su padėka ir pasižadėjimais. Prabangesnė simbolinė dovana būtų rankų darbo vazonas (juk krikšto tėvai tarsi augalą globoja ir augina krikštavaikį) ar dubuo su simbolinėmis figūrėlėmis. Pasistenkite parinkti dovaną, kuri ne tik atspindėtų jūsų padėką, bet ir būtų naudinga bei prasminga.

Graži simbolinė dovana, kuri tiks tiek seneliams, tiek krikšto tėveliams - dekoruotas inkiliukas. Jis ne tik papuoš sodą, bet ir bus gražiu simboliu, priminsiančiu, kad su mažyliu ar mažyle kartu stebėtumėte paukštelius. O ir pats krikštyjamas vaikutis yra tarsi mažas paukštelis, kuriam reikia meilės, globos bei pamokymų.

Dovanos svečiams. Jomis dažniausiai rūpinasi vaikučio tėveliai. Nors jos nėra būtinos, bet vis populiariau kažką mielo atminimui įteikti atėjusiems. Tai gali būti valgoma dovanėlė arba „du viename“, pavyzdžiui, vardo kortelė, kuri papuoš šventės stalą bei bus mielas asmeninis prisiminimas.

Kartu krikštynos ir vestuvės. Jei tos pačios šventės metu organizuojamos ir vestuvės, ir krikštynos, svarbiausia išsiaiškinti, kuri šventė bus pagrindinė. Jei krikštynų metu tiesiog norima paminėti tėvų santuokos sakramentą, didesnis dėmesys bus teikiamas vaikučiui, tad ir šventė turėtų būti organizuojama taip, kad į krikštynų scenarijų būtų įterpiami keletas vestuvinių akcentų. Pavyzdžiui, susėdus prie stalo, gali būti pristatomi sutuoktiniai, jų santuokos dokumentas, pakeliamas tostas už santuoką. Jaunieji gali norėti vestuvinio šokio, šeimos židinio. Tačiau kadangi pagrindinė šventė – krikštynos, bus ir simbolinių dovanėlių vaikui įteikimas, ir senelių išbandymai bei dovanėlės jiems, pasižadėjimai, na o veiklos ir žaidimai daugiau orientuoti į krikštynų. Tad reikia pasirūpinti tiek veiklomis, tiek dovanėlėmis šioms scenarijaus dalims. Jei pagrindinė šventė yra vestuvės ir scenarijuje bus didžioji dalis vestuvinių tradicijų, papročių bei veiklų, krikštynų elementų reiktų palikti tik pačius pagrindinius. Tai būtų krikštijamo vaikučio pagerbimas įteikiant simbolines dovanas (krikštadėžę, krikšto žvakę, dokumentą). Galima persiųsti svečiams pasirašyti gėrimo butelį ir įteikti tėveliams saugoti. Bet tokių žaidimų, kaip vaikučio profesijos spėjimas, pasižadėjimai, užduotys bei išbandymai seneliams jau nerekomenduojama daryti. 

Kartu krikštynos ir gimtadienis. Jei krikštynas organizuojate kartu su gimtadieniu, vis tiek pagrindinė šventė būna krikštynos, tad jų tradicijų daugiausia ir laikomasi. Galite papildomai įterpti palinkėjimo sakymą pirmojo gimtadienio proga prieš užpučiant torto žvakutes. Tai gali organizuoti tiek mama, tiek krikšto mama, priklausomai nuo to, kas praveda šventę.

Dvigubos krikštynos. Norint sutaupyti pinigų šventės biudžetui kartais daromos vadinamos dvigubos krikštynos. Gali būti tokie variantai, kai vaikučių tėveliai ir krikšto tėveliai „apsikeičia“ vaidmenimis, t. y. yra vieni kitų krikšto tėvais. Tokiu atveju dėmesys ir dovanėlės vaikučiams išlieka tokios pačios kaip ir įprastinių krikštynų metu. Ko gero pagrindinis šventės skirtumas: bendras krikšto tėvelių ir senelių skaičius. Tad čia reiktų apgalvoti šventės eigą, kad nebūtų tiesiog keitimasis dovanomis, priesaikomis ir pažadais. Jei šventėje bus vedėjas, galite paprašyti, kad būtų suorganizuota veikla ar užduotis visiems keturiems tėveliams kartu ir pasirinkti tik vieną: arba išbandymą tėveliams arba išbandymą krikšto tėveliams. Kai bus minimi seneliai, atsisakykite garsiai skaitomų pasižadėjimų, ypač jei jie yra standartiniai iš interneto paimti tekstai, nes visiems bus nuobodu taip ilgai jų klausytis. Dovanėles, jei yra bendri abiejų vaikučių seneliai, dovanokite vienas nuo abiejų vaikučių. Kuo mažiau dubliavimosi, tuo įdomesnė šventė.

Jei neturite laiko, įkvėpimo ar nepasitikite savo kūrybiniais gebėjimais organizuojant krikštynų šventę, paprasčiausia pasinaudoti scenarijaus parašymo paslauga. Planuokpati.lt gausite ne tik individualiai jums pritaikytą scenarijų, bet ir spaudiniams reikalingus dizainus ([email protected] arba facebook ).

Būtinai prisijunkite prie facebook krikštynų grupės, kurioje galėsite tartis su kitomis mamomis bei krikšto mamomis Wink.

RUOŠIANTIS KRIKŠTYNOMS PERŽVELKITE:

 

Komentuok laukelyje žemiau

 

Nuotraukų peržiūra

<  
  >