Parduotuve Planuok Pati

Krikštynų scenarijus – kaip jį parašyti?

Krikštynų scenarijus – kaip jį parašyti? pav.#5853

Kad šventė būtų išskirtinė, linksma ir įsimintina, o svečiai nenuobodžiautų, būtina iš anksto pasiruošti šventės scenarijų. Dažnai krikštynos organizuojamos artimųjų žmonių rate, tad specialiai samdyti šventės vedėjo nebūtina. Jei neturite laiko, įkvėpimo ar nepasitikite savo kūrybiniais gebėjimais, paprasčiausia pasinaudoti scenarijaus parašymo paslauga. Planuokpati.lt gausite ne tik individualiai jums pritaikytą scenarijų, bet ir spaudiniams reikalingus dizainus ([email protected] arba facebook ). Na o jei vistik pasiryžote kūrybiniam darbui, pasinaudokite šiais patarimais.

Rekomenduojame Jūsų šventei:

Tradiciniai šventės etapai yra šie:
• išlydėjimas iš namų;
• bažnyčia, laikas po ceremonijos;
• šventė kavinėje/sodyboje ir pan.

Dažniausiai šventę praveda krikšto tėveliai, tačiau būna, kai vaikučio tėvai nenori apkrauti papildomais rūpesčiais krikšto tėvelių ir šventę praveda patys. Tad pirmiausia apsitarkite tarpusavyje, kas praves šventę bei kiek laiko yra jai planuojama. Mažiems krikštyjamiems vaikučiams rekomenduojama 3-4 val. šventė (kavinėje/sodyboje), nes vėliau vaikutis pervargs ir tiesiog bus sunku su juo susitarti svetimoje aplinkoje.

Išlydėjimas iš namų. Jei yra galimybė, rekomenduojama šią šventės dalį daryti. Paprastai į išlydėjimą atvyksta vaikučio seneliai, krikšto tėveliai ir fotografas. Kiti svečiai kviečiami prie bažnyčios. Tai puiki proga padaryti gražių nuotraukų namų aplinkoje, kai vaikutis jaučiasi saugus bei nepavargęs. Krikšto mama padeda aprengti vaikutį. Galima suorganizuoti simbolinį vaikučio apiprausimą. Daugiau apie senąsias lietuvių krikštynų tradicijas galite paskaityti čia.
Scenarijaus pavyzdį su žodžiais išlydėjimui bei senaisiais lietuviškais papročiais rasite čia.

Bažnyčia ir laikas po ceremonijos. Paprastai prieš ceremoniją būna nedaug laiko. Galima atlikti vieną iš tradicinių burtų: mama su krikšto vaikučiu palypėja ant akmens, kad vaikučio dantys būtų sveiki. Bet jei to nespėsite prieš ceremoniją, galite burtą padaryti jau po krikšto. Dažniausiai kunigas pasitinka tėvelius ir krikšto tėvelius. Pasitikslinkite iš anksto, ar reikės krikšto tėveliams skaityti skaitinius iš Švento Rašto ceremonijos metu (gal norėsite parinkti savo tekstą, tad pravartu tai žinoti prieš šventę). Taip pat po krikšto ceremonijos būna krikštynų vaišių ar dovanų šventinimas. Dėl to reiktų pasitikslinti su kunigu ir būti pasiruošus, ką norėsite pašventinti. Krikšto mamos tradicinės vaišės: duona, medus ir baltas (varškės) sūris. Taip pat šventinamas kryželis, pakabukas, angeliukas ar kitos simbolinės dovanėlės vaikučiui. Su tėveliais aptarkite dėl aukos bažnyčiai. Tradiciškai piniginę auką įteikia krikšto tėveliai, bet gali būti, kad tėveliai bus paruošę vokelį, kurį krikšto tėvai tiesiog perduoda. Paprastai auka perduodama pasiimant krikšto dokumentą.
Po krikšto ceremonijos dažniausiai organizuojama vaikučio fotosesija gamtoje. Galite visus svečius pakviesti pasveikinti vaikutį. Kad sveikinimas būtų žaismingesnis, surašykite ant lapelių žodžius. Tegu svečiai traukia žodį ir sveikinimą sugalvoja su juo. Galite žodžius surašyti ant išlankstytų lėktuvėlių ir juos skraidinti. Galite svečiams išdalinti angeliukus su ant jų surašytais palinkėjimo žodžiais (krikštynų palinkėjimai - angeliukai). Baigus sakyti palinkėjimus, angeliukai sudedami į dėžutę ir įteikiami vaikučio tėveliams, kad kasmet jais papuoštų Kalėdų eglutę ir, žinoma, prisimintų krikštynų šventę bei visus gražius išsakytus palinkėjimus. Nors palinkėjimų surašymas ir paleidimas į dangų su helio pripūstu balionu ir atrodo gražiai, prieš renkantis šį variantą pagalvokite, ar tikrai verta. Balionas galiausiai išsileis ir kažkur nukris. Liks gulėti gumos gabalas, kurį gali suėsti gyvūnas ir susirgti, ar tiesiog bus prišiukšlinta aplinka.

Šventė kavinėje/sodyboje. Atvykus į šventės vietą dar neskubėkite visi susėsti prie stalo. Dovanų įteikimą patogiau organizuoti ne prie stalo, o kažkur, kur galėsite kartu padaryti nuotrauką su vaikučiu. Krikšto tėveliai turėtų parodyti visiems pavyzdį ir pasveikinti pirmieji. Pirmiausia atiduodami krikšto simboliai ir dokumentai:

Tėveliai, kaip liudijimą šios, ….., šiandien gavusiam šventą …... vardą, svarbios dienos perduosime jums krikšto sakramentą patvirtinančius simbolius:
Čia krikšto žvakė - Kristaus pergalės prieš mirtį, šviesos ženklas. Perduokite ją sūnui, te jis uždegs šią žvakę priimant Pirmąją Komuniją.
Krikšto apsiaustas - baltas drabužis, simbolizuojantis tyrumą, šventumą, sielą, nuplautą nuo gimtosios nuodėmės. Žmogus raginamas šį šventumą saugoti visą gyvenimą.
O čia svarbiausias dokumentas, patvirtinantis, kad šiandien ….. buvo pakrikštytas. Saugokite jį.

Visoms dovanoms susidėti įteikiama krikštadėžė.

Jei planuojate įteikti kitas simbolines dovanėles, pavyzdžiui, angeliuką, aukso pakabuką, tai irgi galima padaryti dabar. Taip pat įteikiamos tradicinės simbolinės dovanėlės, lemiančios vaikučiui gerą ir laimingą gyvenimą. Sąrašas pateikiamas žemiau (dažniausiai dovanojamos cukrus, muilas, pinigėlis, kruopos, rožės žiedlapiai):

• česnako skiltelę, kad saugotų nuo piktosios dvasios;
• riestainių, kad čiulptuko nereikėtų;
• cukraus, kad pienas saldus būtų;
• vilnones kojines, kad nesušaltų ir sveikas būtų;
• angeliuką, kad angelą sargą įsigytų;
• šiaudinį sodą, kad lemtų lengvą gyvenimą;
• mažą pintinėlę, kad turėtų kur velykinį margutį įsidėti;
• muilo ir lininį rankšluostį, kad tvarkingas ir švarus būtų;
• šermukšnio šakelę, kad nuo piktų laumių saugotų. Ją rankoje reikia laikyti visą kelionę į bažnyčią;
• kruopų, kad sotus gyvenimas būtų;
• pinigėlių, kad turtingas vaikelis būtų
• maišiuką pirmam iškritusiam dantukui įsidėti;
• Tos dienos kai gimė vaikelis arba krikštynų dienos laikraštį, kad užaugęs galėtų pasiskaityti, kas ypatingo tą dieną įvyko
• Kryželį/medalioną ar pasagą, kad krikšto vaikeliui laimę neštų

Po dovanų įteikimo visus pakvieskite prie stalo.
Susėdus prie stalo krikšto tėveliai pasisveikina ir prisistato, pavyzdžiui,

Labas vakaras, visiems susirinkusiems į krikštynų puotą. Mieli tėveliai, artimiausi, brangiausi svečiai. Dar taip neseniai mes išsivežėm pagoniuką, o dabar ant rankų laikome krikščionį.

Pasakomas palinkėjimas vaikučiui bei pakeliamas pirmasis tostas:


Jei dovanas įteiksite prie stalo, žodžius jų pristatymui rasite čia.

Šioje scenarijaus dalyje galima išrinkti baliaus valdžią. Jiems galite įteikti medalius. Keletas nominacijų idėjų:

• Stalo komendantai (1 žmogus 10-15 svečių). Atsakingi, kad stikliukai niekada nebūtų tušti. Švilpukas paraginti, miegantį pažadinti. Kibiriukas taros korkiukams rinkti.
• Meilės ministras. Atsakingas už tai, kad nei vienas svečias nei minutės nebūtų vienas. Jo darbas skleisti meilės kerus ir visus meile užkerėti, susiporavusius prižiūrėti, o meilės beieškančius suporuoti. Įteikiami antrankiai – susipykusius surakinti, kad susitaikytų. Meilės dulkės, jeigu pajustų, jog kartais šiandien ore jų tvyro per mažai ir galėtų padidinti jų normą.
• Darželio auklėtoja. Atsakinga už tai, kad kiekvienas svečias turėtų ką veikti, laiku pavalgytų, išgertų, pamiegotų ir panašiai.
• Aistrų gesintojas. Atsakingas už ne vietoje įsiplieskusių aistrų, taip pat blogos nuotaikos gesinimą.
• Baliaus apsauga. Atsakingas už viešosios tvarkos prie stalo ir šokių aikštelėje palaikymą, bendrai tvarkai ir gražioms moterims prižiūrėti.
• Seselė. Atsakinga už visų čia susirinkusių sveikatą, vaistų ir kitų pagalbos priemonių išdavimą bei gydymo sveikatai sušlubavus rekomendavimą.
• Ginekologas - dovanojamos vienkartinės pirštinės – jei reikės gydytojo konsultacijos vaikų atsiradimo klausimais.
• Rūkorių laiko kontrolierius. Su rūkančiaisiais visada turime problemą – išeina ir grįžti pamiršta, todėl būtinas žmogus, kas juos prižiūrės ir sukontroliuos. Žadintuvas, laikui kontroliuoti ir pletnė, neklausančius sudaboti.

Visi svečiai pakviečiami valgyti krikšto mamos vaišes (kurios buvo pašventintos bažnyčioje), o po jų – karštus patiekalus.
Svečiams pavalgius visus galima pakviesti užpildyti palinkėjimų knygą ar palinkėjimų korteles. Jei pasirinksite palinkėjimų knygą, ją galite palikti pildyti viso vakaro metu. Mūsų rekomenduojamose anketose vienoje vietoje surinkti tradicinių krikštynų žaidimų klausimai apie pasižadėjimus, profesijos spėjimą, taip pat yra vieta palinkėjimui (krikštynų knyga).
Ko gero viena svarbiausių krikštynų šventės dalių – senelių paminėjimas. Tačiau prieš pagerbiant senelius būtinas jų patikrinimas. Pasirinkite užduotis ar žaidimus, kurie atitiktų senelių temperamentą ir nepriverstų jų pasijausti nejaukiai. Į užduočių atlikimą galite įtraukti tiek ir daugiau svečių (iš jų išrenkate tikruosius senelius), tiek ir patikrinti tik pačius senelius.
Keletas žaidimų idėjų:

Patikrinus ar suradus tikruosius senelius, skaitomi jų pasižadėjimai. Pasižadėjimų tekstą galite pradėti žodžiais:

Aš, paties mieliausio, paties geriausio, paties pačiausio anūkėlio …... močiutė ……….., savo valia, eilinį sykį neklausydama jokių vyrų, o ypač savo …., apakus iš meilės anūkėliui, visų čia dalyvaujančių akivaizdoje, iškilmingai PASIŽADU:

Internete yra įvairių pasižadėjimų variantų, tačiau rekomenduojame įtraukti individualius, būtent jūsų seneliams tinkamus pasižadėjimus. Toks tekstas suteiks šventei išskirtinumo, o ir gerą juoko dozę. Gal senelis gamina patį skaniausią plovą, gal močiutė ypač mėgsta klausytis Panoramos žinių, gal senelių garaže stovi senas, jaunystėje naudotas motociklas? Įtraukite šias individualias smulkmenas ir taip ne tik nustebinkite senelius bei svečius, bet ir palikite vaikučiui išskirtinį prisiminimą apie senelius, o ne šabloniškus internete daug kartų naudotus žodžius. Užsakant krikštynų knygutę, galite pasirinkti, kad mes sukurtume individualias anketas seneliams bei krikšto tėveliams su pasižadėjimais.

Keletas tekstų pavyzdžių, iš kurių galėsite pasisemti idėjų:


Pasižadėjimus galite surašyti ant kitos vaikučio nuotraukos pusės arba išgraviruoti ant dovanojamos smulkmenos – dovanėlės seneliams. Jei kuriate individualius pasižadėjimus, būtinai palikite tekstus ir vaikučiui atminimui. 

Dovanas seneliams dažniausiai įteikia krikšto tėveliai. Jos turėtų būti susijusios su anūku bei užsiėmimais su juo. Šiuolaikiniams seneliams galite padovanoti "Tikros damos" ir "Rimto vyro" įrankius. Vidiniame dangtelyje graviruojami sveikinimo žodžiai arba pasižadėjimai.
Simbolinė ir išliekamąją vertę turinti dovana: Senelių pasakų ir prisiminimų knyga.  Tai knyga, kurią turėtų po truputį pildyti seneliai, o vėliau įteikti jau paaugusiam anūkui. Joje išsaugojamos ne tik vaikystėje pasakotos pasakos, bet ir istorijos apie pačių senelių vaikystę, kaip jie šventė svarbiausias šeimos šventes (Kalėdas, Velykas), tradiciniai patiekalai, žaidimai. Knygelėje išsaugojami prisiminimai, kurie bus svarbūs, kai anūkas ar anūkė sukurs savo šeimą ir norės dalį gražių senelių tradicijų išlaikyti bei perduoti savo vaikams.
Po senelių pagerbimo dažnai pastarieji tarsi atsidėkoja už dovanas ir visus vaišina senelių koše (žinoma, ją turėtų būti paruošusi krikšto mama).

Dar viena simbolinė ir labai tradicinė dovana, kuria rūpinasi krikšto tėveliai – tai tauraus gėrimo padovanojimas vaikučiui (gali būti brendis). Šis gėrimas perduodamas tėveliams įpareigojant juos saugoti iki tam tikros progos. Tai gali būti pilnametystė, vestuvės, pirmo vaikelio gimimas ir pan. Renkantis gėrimą atkreipkite dėmesį, kad jis turės būti saugomas apie 20 metų, tad ne visi gėrimai tam tinka (pavyzdžiui, šampanas po tiek metų gali sugesti). Kartu su šiuo buteliu (krikštynų vyndėžė) galite užrakinti ir palinkėjimo korteles nuo svečių arba galite tiesiog persiųsti butelį, kad ant jo visi svečiai pasirašytų ir patvirtintų, jog pastarasis nepažeistas ir anksčiau laiko neatidarytas.

Šventės metu galima paminėti ir tėvelius. Galite jiems suorganizuoti išbandymą, ypač jei tai „naujai iškepti“ tėveliai ir tai jų pirmas vaikelis. Tėveliams galite įteikti simbolinę dovanėlę. Pati geriausia dovana – kelialapis laisvam savaitgaliui ar bent kelioms valandoms, kai krikšto tėveliai pasirūpina krikštavaikiu.

Tėveliai taip pat gali paminėti šventės metu krikšto tėvelius. Jiems galima įteikti krikštatėvių įdarbinimo sutartį  arba pasižadėjimus bei simbolinę dovanėlę krikšto tėveliams.

Iki šventės pabaigos organizuojami žaidimai su svečiais. Vaikams, ypač mažiesiems labai patinka šis žaidimas. Krikšto tėtis gali pabūti bėgiojančios Pinatos žaidimo herojumi – vaikams smagumas garantuotas. Prie stalo smagu sužaisti žaidimą Raudonkepuraitė ir visiems šiek tiek prasijudinti. Turėkite keletą žaidimų svečiams, kuriuos norėsite sužaisti ir bent porą atsarginių, kuriuos galėsite panaudoti, jei matysite, kad liko laiko bei dar reikia užimti svečius.

Šventei artėjant į pabaigą galite organizuoti palinkėjimų bei tostų pasakymą. Jaukiausia, kai visi pasisako ratu, pakviečiant svečius tiesiog pasidalinti prisiminimu ar pasakyti nuoširdų palinkėjimą ar patarimą. Galite pasirūpinti, kad prie kiekvieno svečio būtų padėta žvakutė ir sakantysis ją uždegtų, taip palaipsniui būtų sudegamos visos žvakutės aplink stalą. Jei norite įnešti šiek tiek humoro į šventę, galite organizuoti palinkėjimų sakymą su auksine žuvele. Auksinė norus pildanti žuvelė siunčiama ratu ir kiekvienas jai pasako palinkėjimą. Galiausiai žuvelė įteikiama vaikučiui. Ją galima kabinti kaip žaisliuką ant Kalėdinės eglutės. Šventės pabaigoje įnešamas krikštynų tortas. Jei buvote sudegę žvakutes, galite suskaičiuoti iki trijų ir tarsi gimtadienyje visi užpūsti žvakutes.
Šventė užbaigiama atsisveikinant su svečiais. Tėveliai gali būti paruošę simbolinių dovanėlių, kurios įteikiamos atminimui.

Bendri patarimai ruošiant scenarijų. Pasiruoškite du scenarijaus variantus: sau ir krikšto tėčiui. Tekstą spausdinkite padidintu šriftu, kad galėtumėte lengvai įskaityti iš toliau, esant prastesniam apšvietimui. Aiškiai atskirkite, kur jūsų, o kur krikšto tėčio žodžiai, galite net atspausdinti skirtingomis spalvomis. Kiekvienam momentui skirkite atskirą lapą. Susirašykite, kokių priemonių, prizų reikia kiekvienam išstojimui, kad iš anksto pasiruoštumėte. Svečių prie stalo nelaikykite ilgiau nei 1,5 val. Kalbėkite vieno atsistojimo metu ne ilgiau nei 5 minutes. Po atitinkamo išstojimo perskaitytus lapus išsekite ir įdėkite į papkės galą, kad nebesimaišytų. Būtinai keletą kartų perskaitykite visą scenarijų dar prieš šventę. Galite net pafilmuoti, kaip atrodote skaitydama, kaip skamba balsas. Neaiškių žodžių kirčiavimą pasižiūrėkite žodyne. Skaitydama pasistenkite ne visą laiką būti įbedusi akis į lapus, bet ir pasižiūrėti į žmones. Darykite pauzes, kvėpuokite skaitydama. Nesinervuokite, juk susirinko visi jūsų artimi žmonės.

Keletas scenarijaus pavyzdžių:

Krikštynos I variantas

Mergaitės krikštynos

Angeliškos krikštynos

RUOŠIANTIS KRIKŠTYNOMS PERŽVELKITE:

 

Komentuok laukelyje žemiau

 

Nuotraukų peržiūra

<  
  >